Czy świece zapachowe są zdrowe

Świeczki to przedmioty, z których korzystał niemalże każdy. Dzięki niemu można uzyskać niebanalny nastrój w pomieszczeniu. Te, które dodatkowo pachną – wytwarzają piękne i rozmaite zapachy, które pozytywnie wpływają na nasze zmysły. Świeczki można wykorzystywać w bardzo różnych sytuacjach i momentach.

Jednym z nich są przykładowo wieczory, podczas których zabraknie prądu, inne z kolei świetnie sprawdzają się przy wszelakich uroczystościach, np. świętach i rodzinnych spotkaniach. Typów świeczek jest bardzo dużo. Przede wszystkim dzielą się one na dwie główne kategorie: zapachowe i bezzapachowe.

Dziś zajmiemy się tą pierwszą grupą, która wywołuje bardzo dużo kontrowersji. Te świeczki znajdziemy niemalże w każdym sklepie ogólnospożywczym. Zapachy i kolory mogą być bardzo rozmaite, oznacza to, że konsumenci mogą wybierać według swoich spersonalizowanych potrzeb i odczuć. Jak się jednak okazuje – świeczki mają swoją ciemną stronę mocy.

Liczne badania wykazały, że mają bardzo negatywny wpływ na ludzki organizm! Bowiem wosk parafinowy, jeden z najbardziej popularnych na świecie, może działać tak bardzo szkodliwie jak opary papierosów. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, a efektów ubocznych jest znacznie więcej. W momencie spalania się świeczki zapachowej, uwalniane są rozmaite aromaty, które mogą wywołać bardzo wiele nieprzyjemności. Przykładowo wywołują bóle i zawroty głowy, podrażnienie spojówek, problemy z oddychaniem, a w końcu przyczyniają się do wywołania ryzyka pojawienia się chorób nowotworowych.

Warto jednak nie brać wszystkiego do siebie. Naukowcy wskazują, że takie działanie wystąpi tylko w momencie, gdy używamy świeczek bardzo często (kilka godzin dziennie) w nieklimatyzowanych pomieszczeniach, np. ciasnych łazienkach. Takie działania skutkują w pierwszej kolejności krwawieniem z nosa czy delikatną chrypką.

To jednak dopiero początek, na który trzeba mocno zwrócić uwagę. Nie zaleca się palenia świeczek w szczególności o aromacie drzewa sandałowego i cytryny. Te negatywnie wpływają na nasz organizm.