Obrusy odporne na zagniecenia

Obrusy to bardzo szczególne materiały, które spełniają szereg funkcji. Ich wybór jest bardzo duży, a wszystko za sprawą stale pojawiających się producentów oraz zmian w dziedzinie trendów. Obrusy to przede wszystkim tekstylia, które zazwyczaj charakteryzują się tym, że są wykonane w dość sporych rozmiarach. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb indywidualnych klientów, nie są to jednak materiały kilkucentymetrowe. Każdy kto choć raz organizował rodzinny obiad, czy chociażby święta wie, jaki jest główny problem obrusów. Jest to bowiem gniecenie się. Czy da się temu w jakiś sposób zaradzić? Rzecz jasna.

Współcześnie producenci szukają problemów i próbują im sprostać. Dzieje się tak niemalże w każdej dziedzinie. Jeżeli chodzi o obrusy – konieczność prasowania to czynność, która zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga pokładów cierpliwości. Aby tego uniknąć, zaleca się kupowanie materiałów, które dzięki swoim właściwościom, technologiom wykonania i użytych materiałów – po prostu się nie gniotą. Oznacza to niestety ich dość wysoką sztuczność, na co nie chcą do końca zdecydować się gospodynie. Bowiem wszyscy kojarzą chociażby święta z pięknym, białym, bawełnianym obrusem, który w istocie i tak ma zagniecenia od samego złożenia. W jaki sposób dbać więc o obrusy, aby nie były narażone na taką kolej rzeczy (zagniecenie)? Sposobów jest naprawdę wiele.

Pierwszym z nich jest czynność prania. Bowiem obrusy pierze się w określonej temperaturze przez producenta. Dobrze jest kierować się takimi wskazówkami nie tylko ze względu na to, aby poprawnie konserwować materiał, ale także dlatego, aby się nie niszczył. Obecnie niemalże każda pralka ma możliwość ustawienia programu, który wyeliminuje ewentualne zagniecenia. Opiera się to w istocie na tym, że ograniczone zostanie wirowanie, będzie po prostu mniej obrotów. Po każdym praniu należy dokładnie wytrzepać obrus, najlepiej zrobić to z drugą osobą. Dobrze jest, gdy ten schnie w końcowym etapie bardzo swobodnie.

Najlepiej na wietrze, rozłożony na całą swoją szerokość i długość – tak, aby nie było żadnych zgięć.