W jaki sposób prać ręczniki

Ręczniki to tekstylia, które wymagają dość szczególnej uwagi, jeżeli chodzi o ich utrzymanie w czystości. Każdy posiadający ręczniki zdaje sobie sprawę z tego, że służą mu przez długie lata. Dobrze jest więc przede wszystkim zainwestować w takie produkty, które nie zniszczą się po pierwszym praniu! Warto jest więc przyswoić kilka informacji, które przede wszystkim tyczą się materiałów, z jakich wykonane są ręczniki. Bardzo ważna jest bowiem gramatura, czyli to w jak gęsty sposób są utkany jest materiał. Im cięższy ręcznik – tym po prostu lepszy. Bardzo dobrze pochłania nadmiar wody, choć z drugiej strony długo schnie. Pytanie – po co to wszystko wiedzieć w kwestii prania ręczników?

  • Otóż każda dobra gospodyni zdaje sobie sprawę z tego, że nie można na siłę pchać jak największej ilości rzeczy do pralki. Zasada jest prosta. W połowie zapełniony bęben – to pełny bęben. Ręczniki to materiały, które pod wpływem wody stają się nawet kilkukrotnie cięższe. Każda pralka ma maksymalne obciążenie. Jak łatwo się domyśleć, nie jest to obciążenie suchych rzeczy, ale mokrych.

    Na forach internetowych, poświęconych takim tematom, można znaleźć rozpiski, w których znajduje się waga rzeczy nasiąkniętych wodą. Dobrze jest o tym pamiętać, aby nie zniszczyć pralki, która nie jest małym wydatkiem;

  • Nowe ręczniki należy bezdyskusyjnie wyprać przed pierwszym użyciem. Nie stosuje się do tego prawie nikt, bo istnieje przekonanie – jak nowe, to czyste. Należy jednak wyobrazić sobie sytuację, w której od produkcji po dystrybucję – ręczniki są dotykane przez dziesiątki ludzi. Czy nadal chcemy się w nie wycierać? Pamiętajmy, że do produkcji takich tekstyliów są używane także różne chemikalia, które mogą podrażnić naszą skórę. Pierwsze pranie ręczników poprawi także ich higroskopijność, co w efekcie zwiększy ich odporność na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne;
  • Wiele osób pierze ręczniki z innymi tkaninami. Jest to bardzo poważny błąd, ponieważ z nich wydobywają się pyły, co jest naturalnym zjawiskiem. Osadzają się na ubraniach, co w efekcie prowadzi do konieczności użycia specjalnych urządzeń do czyszczenia. Ręczniki pierze się w stopniach w skali od 40-60 stopni. Dobrze jest wiedzieć, że je również należy oddzielać kolorami. Szczególnie białe od kolorowych, które mogą zszarzeć, a gorsze gatunkowo – nawet zafarbować.

.